Obserwatorzy

czwartek, 4 lutego 2021

Przy kawie... o sztuce wyboru

 


Bezsenność spada nagle, z rozgwieżdżonego nieba, chwilę kotłuje się przy szybie drzwi balkonowych, wskakuje na belkę, rozgląda się ciekawie i pokręciwszy piruety wokół własnej osi, ciągnąc za sobą mglisty ogon opierającego się snu, zeskakuje.  Nieporadnością obcego przeciska się przez uchylone okno, staje uśmiechnięta, niechciana, pełna możliwości. W mroku pokoju wygląda jak smuga cienia, stoi w miejscu tajemniczo owiana błogim spokojem, drży cała, faluje, niczym płomień świecy, który hipnotyzuje ogniem i nie pozwala zasnąć. Nie wciskam już snu na siłę pod zmęczone powieki, nie przyciskam do poduszki rozpaczliwej świadomości, że za chwilę nastanie dzień, który będzie wymagał ode mnie szalonej karuzeli różnych powinności i z tejże przyczyny reset ciała i umysłu dokonać się musi niezwłocznie. Rezygnuję ze skazanych z góry na porażkę negocjacji i pytam: Chcesz mleka? Herbaty? Chce. Schodzimy razem do kuchni, sadzam bezsenność przy stole, stawiam filiżanki i zostawiam ją na moment, obserwując spod oka, jak zatracona w oparach gorącego napoju kołysze się, zadowolona, w rytm tykania zegara. Noc niezbyt cicha zaprasza na zebranie, w stołowym tłoczą się myśli, mnóstwo, siedzą niespokojnie na kanapie, na krzesłach, kręcą się przy dogasającym ogniu kominka, rozkładają na dywanie i wiszą na zasłonach w liście. Próbuję je zebrać, pozbierać i zgnieść w kulkę jak strzępki papieru ale nie jest to łatwe, testują moją cierpliwość, zeskakują z dłoni i jak radosne dzieci, ze śmiechem uciekają przed siebie. Niech się bawią. Może to jest właśnie sposób na nie, na ich niepokorność, potrzebę wolności, nieskrępowanie; niech do ostatniego ampera utracą potencjał, wtedy zmęczone ułożą się grzecznie w jedyną sensowną całość, której dziś rozpaczliwie potrzebuję.
Dzień, który minął, rzucił wyzwanie, narysował tablicę wydarzeń, poprowadził skomplikowany labirynt z niezliczoną ilością możliwości i rzekł: musisz wybrać. Czy droga ma być górzysta, kręta, dość długa ale zakończona metą, na której czeka satysfakcja ze złotym medalem męstwa i spełnienia? Na której owa satysfakcja złotym zakreślaczem podkreśli moje starania i przystawi pieczątkę: Wykonane, oraz w karcie zaleceń doda: Oby tak dalej? Czy wybrać szeroki, asfaltowy trakt, przyjemny i szybki jak poranna przebieżka tuż po wschodzie słońca, w wygodnych butach, z wiatrem w plecy, bez zadyszki ale z poczuciem, że trasa nie ma końca, i że trucht prędzej czy później znudzi się okropnie a zejść z tej drogi jakoś tak głupio? Wszak satysfakcja czeka z medalami tylko tam, gdzie się pocą i męczą. Czy może nie ruszać się wcale, nie czuć żadnej z dróg, wdrapać się na wysokie drzewo i patrzeć z góry na tych, którzy w labiryncie wyroków weryfikują swoje decyzje? Oceniać, krytykować, mówić: ja to bym… na jego miejscu… idiotka… ma za swoje… trzeba było… bez sensu… po co…
Nawet jeśli wydaje nam się inaczej, żyjemy po to, aby wybierać. Codzienność wymaga od nas decyzji w czynnościach najbardziej prozaicznych, jak i w takich, które przewracają nam świat do góry nogami. Wybieramy bułkę na śniadanie albo owsiane muesli, bluzę z kapturem lub sweter, filologię germańską albo teleinformatykę, Fiata Multipla lub Porsche Panamera, wakacje w Tajlandii lub deszczowe lato w Rowach, drzemkę w fotelu lub hot interwał na macie. No i jasne, sztuka wyboru nie jest taka oczywista, bo można wybrać wszystko. Lub nic. Wyborem wznieść się ponad szarą przeciętność lub przekreślić siebie na długo.
A czasem utknąć w ślepym zaułku.
Trudnymi wyborami tętni dzisiejsza książka do kawy. Czytajcie! A potem wybierajcie – najsłodsze maliny, najfajniejsze ciuchy, najżyczliwszych ludzi wokół siebie, najwygodniejsze fotele, najpiękniejsze miejsca do spacerowania i najciekawsze książki.

Sprzyjających wiatrów, szerokich dróg i pomyślnych wyborów! A nade wszystko – odwagi!